2008'yılından beri danışmanlık ve iş takibi yapan uzman ekibimiz tarafından verilen nitelikli hizmetle sorunsuz bir şekilde denetimler sonuçlanmaktadır.


Hizmetlerimiz

Standardizasyon konusuna hakim ekibimiz tarafından TAREKS sistemine tabi eşyaların Ticaret Bakanlığı ve TSE denetimlerinden sıkıntısız bir şekilde geçmesi amacıyla oluşturulan danışmanlık sistemidir. Bu sistem kapsamında 100'e yakın gümrük müşavirliği şirketine ve 1000'lerce ithalatçı firmamıza hizmet vermekteyiz.

1. Aşama İstenilenler
Yurt dışında ithal etmek istediğiniz ürünü bulduğunuzda sürece dahil oluyoruz ve o ürün özelinde ülkemiz tarafından aranan belge ve etiketleme bilgisini sizinle paylaşıyoruz.
2. Aşama Kontrol
Üreticiden temin ettiğiniz test raporları, sertifikalar ve uygunluk beyanlarını (deklarasyon) kontrol diyoruz. Aynı şekilde ürüne iliştirilecek olan Etiket ve kullanım kılavuzunu kontrol ediyoruz. Eksikliklerini yapılması gereken güncellemeleri size bildiriyoruz.
3.Aşama Onay ve Eşyanın Sevki
Evrak ve etiket bilgileri yasal mevzuata uygun hale geldiğinde Onay veriyoruz ve eşyanın TRye sevki gerçekleşiyor.
4.Aşama Denetim
Eşya yurda ulaştıktan sonra bize vereceğiniz yetki evraklarıyla TAREKS sisteminden başvurularınızı yapıyoruz ve uygunluğundan emin olduğumuz evraklar ve etiket bilgisiyle denetim sadece beklenmesi gereken 3-7 günden ibaret oluyor. Denetim sürecinde gerek Ticaret Bakanlığının Ürün Denetmenleri Grup Başkanlıklarında gerek TSE'nin İthalat Müdürlüklerimde bulunan personellerimizle dosyamızın yakın takibini yapıyor hızlandırmak için elimizden geleni yapıyoruz.
Ek Durumlar;
Bazı ürünlerin ithalatlarında TSE ve Ticaret Bakanlığı tarafından deney uygulamasına geçilmiş olup rutin denetimlerin dışında eşyalardan numune alınarak teste gönderilmektedir. Oyuncaklar, Kişisel Bakım Ürünleri, Video kayıt cihazları, Aydınlatma Ürünleri ve Klimaları deneye tabi eşyalara örnek verebiliriz. Bu konuda yaşanabilecek sıkıntıları giderebilmek amacıyla ilgili kurumların yaptığı indirgenmiş testleri partnerimiz olan test kuruluşlarında parti eşya gelmeden önce tarafımıza ulaştırılan numuneler ile yaptırıyoruz ve eşyanın TAREKS denetimde deneyden geçip geçmeyeceği konusunda size önden bilgi vererek büyük bir maddi külfetten kurtarıyoruz.

Ülkemizde üretim yapan sanayici firmaların üretim faaliyetlerinde girdi (hammadde) olarak kullandıkları ithal ürünlerin; “CE” İşareti Taşıması Gereken Bazı Ürünlerin İthalat Denetimi Tebliği (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2019/9) denetiminden muaf tutularak TAREKS sisteminde TPS referans kodunun denetimsiz direk oluşturulmasını sağlayan muafiyet iznidir.

2019 Nisan ayında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından iznin koşulları değiştirilmiş ve daha kati hala getirilmiştir.

  • Sanayi Sicil Belgesi
  • Kapasite Raporu
  • Nihai ürünün ( Türkiyede üretilen ana ürün) Test raporu / Seritikası
  • Nihai ürünün ( Türkiyede üretilen ana ürün) uygunluk beyanı
  • Girdi ürünün ( Muaf ithal edilmek istenen ara mamul/hammadde) Test raporu / Seritikası
  • Girdi ürünün ( Muaf ithal edilmek istenen ara mamul/hammadde) Uygunluk Beyanı
  • Ana ürünün Kataloğu
  • Vekaletname
Özetlemek gerekirse Ana ürünün CE Belgesi yoksa girdi ürüne muafiyet verilmeyecektir.

Bu noktada muafiyet işlemlerinin tarafımızdan hızlı ve sorunsuz yürütülmesi konusunda verdiğimiz hizmet dışında TÜRKAK a akredite partner test kuruluşlarımız tarafından ana ürününüzün testlerini yaptırarak CE belgesi almanıza da yardımcı oluyoruz. Üstelik müşterilerimize özel ekonomik ücretlerle.

Muafiyet konusu eşyaların GTIP tespitini yapıyor, kapasite raporunuza göre muafiyet alabileceğiniz eşyaların listesini çıkarıyoruz.

Muafiyet işlemlerinizi hızla tamamlayarak Tareks sistemine ilgili CE muafiyeti yazısını tanımlıyoruz. Eşyalarınız gümrüğe geldiği anda Tareks sisteminizden ithalat iznini alıyoruz ve uzun süren Tareks/Tse denetimilerinin yol açtığı külfetleri önleyerek minimum masrafla süreci sonlandırıyoruz.

Konunun uzmanı ekibimizden yardım almak için çağrı merkezimizden yada mail adreslerimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz

Gümrük müşavirliği şirketlerine Standardizasyon konusunda destek verdiğimiz sistem.

Bu modül aracılığıyla deklarasyonda eksikliklerinizi tespit ediyor, yapılması gereken düzeltmeleri güncellemeleri tarafınıza bildiriyoruz.

Bu modül aracılığıyla test raporlarınızdaki eksikliklerinizi tespit ediyor, yapılması gereken düzeltmeleri güncellemeleri tarafınıza bildiriyoruz.

Üretici/Sanayici firmaların ulusal mevzuat çerçevesinde kendilerine tanınan muafiyetler ve ayrıcalıklar konusunda bilgilendiriyor ve bu muafiyetlerin çıkarılması sisteme işlenmesi hizmeti veriyoruz.

Denetim süreci hakkında bilgi veriyor, dosyanızın anlık olarak hangi aşamada olduğunu size bildiriyoruz

İthal yada yerli ürünlerinizin Türkiyede ve Çinde akredite olan partner test kuruluşlarında ilgili testlerini yaptırıyoruz ve eşyanın uygunluğunu ispatlayan Test Raporlarını çıkarttırıyoruz